Czy warto ubezpieczać zbiory monet?

Numizmatyka jest pasją, która pochłania coraz szersze grono osób. Nie może to dziwić – historia pieniądza jest pasjonująca, a obecne na rynku monety kolekcjonerskie i historyczne urzekają swoim kunsztem artystycznym. Jeśli i Ty należysz do grona fanów numizmatów, możesz zastanawiać się, jak zabezpieczyć zbiór monet. Czy ubezpieczenie kolekcji to dobre rozwiązanie?

Dla kolekcjonera monet-pasjonata najważniejsza jest oczywiście wartość sentymentalna i symboliczna posiadanych zbiorów, a także ich unikalność. Nie da się jednak ukryć, że zwłaszcza rozbudowane, kompletowane przez lata kolekcje mogą osiągnąć wysoką wartość rynkową – zwłaszcza, jeśli znajdują się w nich rzadkie złote monety czy rozmaite srebrne medale okolicznościowe. Im bogatszy zbiór, tym większe byłyby straty, gdyby coś się z nim stało. Dlatego osoby, które od lat pasjonuje zagraniczna i polska numizmatyka i które posiadają naprawdę imponujące kolekcje, coraz częściej decydują się na ubezpieczenie zbiorów.

Co może grozić zbiorom monet?

Monety kolekcjonerskie oraz obiegowe sprzed lat, jak również złote medale i inne numizmaty mogą być bez wątpienia postrzegane jako dzieła sztuki. A jako takie, w największym stopniu są narażone oczywiście na kradzież. Wizyta złodzieja w domu, w którym znajduje się nieodpowiednio zabezpieczona kolekcja, może skończyć się niepowetowaną stratą. To jednak nie wszystko. Kolekcja może również ulec uszkodzeniu np. w wyniku pożaru czy innej katastrofy naturalnej. To właśnie dlatego warto rozważyć jej ubezpieczenie.

Ubezpieczenie zbioru monet w praktyce

Ubezpieczenie zbiorów monet można znaleźć w ofercie najbardziej znaczących towarzystw ubezpieczeniowych. Jak wygląda w praktyce? Warto pamiętać, że:

  • suma ubezpieczenia, jak i wysokość składki są ustalane indywidualnie – wszystko zależy bowiem od wartości konkretnej kolekcji, która powinna być poddana obiektywnej wycenie przez uprawnionego rzeczoznawcę,
  • ubezpieczyć można tylko konkretne artefakty, które w danym momencie przynależą do kolekcji – jeśli po wykupieniu polisy dołączą do niej nowe numizmaty, ochrona już ich nie obejmie,
  • ubezpieczyciel może od kolekcjonera wymagać m.in. dowodów potwierdzających legalny zakup poszczególnych artefaktów, a także odpowiedniego zabezpieczenia cennego zbioru monet.


Zanim ubezpieczysz – zabezpiecz

Ubezpieczenie ochroni Cię przede wszystkim przed materialnymi konsekwencjami utraty zbiorów. Jako pasjonat doskonale zdajesz sobie jednak sprawę, że pieniądze to nie wszystko. Wizyta złodzieja może Cię pozbawić cennych i unikatowych zbiorów, które mają dla Ciebie wartość sentymentalną lub historyczną. Dlatego tak ważne jest właściwe zabezpieczenie kolekcji. Zadbaj m.in. o:

  • umieszczanie poszczególnych monet w profesjonalnych, zamykanych kasetkach,
  • zabezpieczenie zbiorów w sejfie wysokiej jakości,
  • instalację systemu alarmowego w budynku i – jeśli zbiory są wyjątkowo wartościowe – również przy wejściu do pomieszczenia, w którym są przechowywane.

W niektórych przypadkach przydatny będzie także system monitoringu.

Wszystkie te rozwiązania wiążą się oczywiście – podobnie jak ubezpieczenie – z pewnym kosztem. Niemniej jednak, dzięki temu realnie zwiększasz bezpieczeństwo swoich zbiorów i masz pewność, że pozostaną z Tobą przez lata.