Świadome kreowanie kolekcji numizmatów – od czego zacząć?
Zbieranie monet to wyjątkowe hobby. Gdy rozpoczniesz swoją przygodę i przekonasz się, jak rozległą i wielowymiarową dziedziną jest numizmatyka, znajdziesz zajęcie i pasję na wiele lat. Jednak wielu początkujących kolekcjonerów zastanawia się, czym kierować się, zbierając monety czy medale. Od czego zacząć? Oto kilka wskazówek.
Do zbierania monet można podejść na wiele sposobów. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych zainteresowań, możliwości finansowych, a także tego, jak bardzo chcesz i możesz zaangażować się w kolekcjonerskie hobby. Najprostsza rada, jakiej można udzielić początkującemu numizmatykowi, brzmi następująco: kieruj się tym, co przyciąga Twoją uwagę. Jak zacząć tworzyć kolekcje numizmatów? Prezentujemy kilka metod.
Srebrne monety, złote monety – czyli „po kruszcu”
Są kolekcjonerzy, którzy zbierają numizmaty, kierując się kruszcem, z jakiego zostały one wykonane. To dość ciekawe i nietuzinkowe podejście, sprawdza się, gdy Twoja wiedza na temat monet jest jeszcze wąska. Pogłębisz ją dołączając do kolekcji poszczególne okazy.
Pamiętaj: od jakości kruszcu będzie zależała wysokość budżetu, jaki będzie trzeba przeznaczyć na kolekcjonowanie. Zdecydowanie największymi zasobami musisz dysponować decydując się na zbieranie złotych monet. Nieco mniejszy budżet przyda się, jeśli zdecydujesz zbierać monety ze srebra.
Po okresie historycznym
Wielu numizmatyków kolekcjonuje monety oraz medale, kierując się wiekiem lub konkretnym okresem pochodzenia numizmatów. I tak, dużą popularnością cieszą się na przykład emisje rodem z XX-lecia międzywojennego, czy też monety z czasów Imperium Rzymskiego. Jeśli bliżej interesuje Cię jakiś konkretny okres w historii Polski lub świata albo jeżeli jesteś pasjonatem archeologii – to rozwiązanie jest właśnie dla Ciebie.
Po motywie
Zarówno złote medale, jak i monety są małymi dziełami sztuki. Ich awersy i rewersy prezentują wzory, które fascynują rozmaitą symboliką. Dlatego wiele osób zainteresowanych światową czy polską numizmatyka, tworzy kolekcje w oparciu o konkretne motywy i wizerunki, które pojawiają się na monetach. Przykład? W ostatnich latach popularność zyskują monety z motywem Polonii – symbolem polskiej tożsamości narodowej. Pasjonaci poszukują zarówno tych sprzed lat, np. monety 10-złotowej z okresu międzywojennego, jak i sięgają po medale kolekcjonerskie emitowane współcześnie w hołdzie temu wizerunkowi. To dobry kierunek poszukiwań dla tych, których fascynuje historia symboli lub… po prostu dobry design.
Monety kolekcjonerskie – dla początkujących i zaawansowanych
Wielu numizmatyków sięga niemal wyłącznie po monety o charakterze okolicznościowym, a nie obiegowym. Dlaczego są tak popularne? Po pierwsze, upamiętniają one ważne wydarzenia w historii (także o charakterze sportowym i kulturalnym) – pomaga to uniknąć zapomnienia o nich. Po drugie, ich projekty są unikatowe i znacznie bardziej wyrafinowane niż design monet obiegowych – to prawdziwa gratka dla estetów. Po trzecie, powstają w krótkich seriach, dlatego dołączają do kolekcji wąskiego grona zbieraczy, a to atrakcja sama w sobie.
Które z zaprezentowanych podejść do kolekcjonowania jest Ci najbliższe? A może te sugestie zachęciły Cię do znalezienia innej, własnej drogi do świadomego kreowania kolekcji? Pamiętaj – to Ty decydujesz o tym, jak będzie ona wyglądała. Powodzenia w poszukiwaniach!