Czy każda moneta jest numizmatem?
Monety, medale, numizmaty – tych terminów często używa się zamiennie. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście każdy metalowy krążek wybity w mennicy jest numizmatem? Okazuje się, że te kategorie, choć zazębiają się, nie są ze sobą tożsame. Jaka zatem jest różnica? Oto najważniejsze informacje.
Numizmatyka jest tą dziedziną wiedzy i zainteresowań, która koncentruje się na badaniu monet, banknotów i innych znaków pieniężnych. W kręgu jej zainteresowań są więc zarówno złote monety, srebrne medale jak i inne wyroby „monetopodobne” (mogą to być również artystyczne żetony, które, jak się okazuje, również były wykorzystywane przed wiekami). Niemniej jednak samo słowo „numizmat” dla wielu jest nadal dość enigmatyczne. Czy bowiem numizmatem jest moneta o nominale 5 zł, którą niemal każdy z nas może znaleźć w portfelu? Oto wyjaśnienie.
Czym tak naprawdę są numizmaty?
Spoglądając na świat monet, można wyróżnić zasadniczo ich dwa typy. Pierwszy to monety obiegowe – a więc te, które wykorzystywane są jako środki płatnicze. Drugi zaś to monety kolekcjonerskie, a więc wybijane na specjalne okazje, zazwyczaj bardzo dekoracyjne i wykonywane w krótkich seriach.
Można powiedzieć, że każda moneta kolekcjonerska jest numizmatem, ale nie jest nim już każda moneta obiegowa. Na czym polega różnica? Na tym, że numizmaty:
- mają przede wszystkim wartość artystyczną i kolekcjonerską,
- nie są wykorzystywane jako środki płatnicze.
Dlatego nie można powiedzieć, że numizmatem jest przypadkowa moneta znaleziona w portfelu. Co jednak z monetami z wieków dawnych? Chodzi np. o srebrne monety bite w czasach Piastów czy te rodem ze starożytnego Rzymu. One mogą być nazywane numizmatami, ponieważ – podobnie jak obecnie wybijane monety okolicznościowe – nie są dzisiaj wykorzystywane jako środki płatnicze oraz niosą za sobą ogromną wartość historyczną i estetyczną.
Czy złote medale mogą być również numizmatami?
Do kategorii numizmatów zalicza się nie tylko monety. Do tego samego „worka” można wrzucić okolicznościowe monety, a także żetony i medale. Warto pamiętać, że różnią się od monet tym, że nie mają określonego nominału oraz nie mogą (ani nie mogły) być wykorzystywane w charakterze ogólnego środka płatniczego. Niemniej jednak, również są one dziełem artystycznym, które przykuwa uwagę licznych kolekcjonerów na całym świecie.
Chcesz zbierać numizmaty? Zobacz, jak to zrobić
Grono fanów kolekcjonowania numizmatów poszerza się z roku na rok – polska numizmatyka przeżywa prawdziwy renesans. Jeżeli i Ty chcesz rozpocząć podróż do fascynującego świata monet, możesz to zrobić – zwłaszcza że obecnie z łatwością możesz zamawiać najciekawsze kolekcjonerskie monety także przez Internet. Ale uwaga! Kupuj numizmaty wyłącznie w sprawdzonych źródłach. Wartości kolekcjonerskiej nie mają bowiem tanie podróbki bite poza oficjalnymi mennicami. Ich numizmatami zdecydowanie nazwać nie można. Warto o tym pamiętać, rozpoczynając przygodę z kolekcjonowaniem.