Jakie akcesoria mogą się przydać każdemu kolekcjonerowi monet?
Zbieranie monet jest hobby, które interesuje coraz większą grupę osób. Ciebie także wciągnęła numizmatyka i zaczynasz tworzyć swoją pierwszą kolekcję? Jeśli tak, czas na skompletowanie akcesoriów, które przydadzą Ci się zarówno do przechowywania monet czy medali, jak również ich oglądania i oceniania oraz pielęgnacji. Oto zestaw tych, o których nie możesz zapomnieć.
Przechowywanie numizmatów
Bez względu na to, czy zbierasz monety kolekcjonerskie, czy te historyczne, które przed laty były w obiegu, musisz zadbać o ich dobry stan. Warto pamiętać, że gdy numizmaty się zakurzą, pojawia się na nich nieestetyczny osad (nie mylić z patyną, która jest jak najbardziej pożądana!). Niechronione mogą również ulec zarysowaniu czy innemu uszkodzeniu. Dlatego należy sięgnąć po akcesoria, które je zabezpieczą. Jakie? Najbardziej popularne są:
- kuferki – najsolidniejsze i najbardziej pojemne, odpowiednie do zabezpieczania dużych kolekcji numizmatycznych,
- albumy – pozwolą Ci wygodnie podzielić kolekcję pod względem tematycznym. W jednym albumie możesz umieścić np. numizmaty z jednego okresu historycznego czy z kolekcji poświęconych tej samej tematyce,
- kasety – niezawodnie zabezpieczają kolekcję przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale pozwalają na ich wyeksponowanie,
- ramki – idealne do prezentacji pojedynczych, najbardziej wartościowych okazów. Ramkę z numizmatem możesz np. powiesić na ścianie lub ustawić na biurku albo nad kominkiem.
Oglądanie numizmatów
Jak zapewne już wiesz, wartość numizmatów i ich grading (a więc ocena) zależą w dużej mierze od ich stanu. Liczy się nawet najdrobniejszy detal. Dlatego eksperci przyglądają się monetom i medalom nie tylko „nieuzbrojonym okiem”, ale również z wykorzystaniem przyrządów optycznych.
Początkującemu oraz średnio zaawansowanemu numizmatykowi wystarczy klasyczna lupa kolekcjonerska – najlepiej z podświetleniem, dająca powiększenie od 2,5 do 10x. Warto wyposażyć się w model zapewniający dodatkowo podświetlenie UV – zwłaszcza, jeśli kolekcjonujesz również banknoty.
Prawdziwi eksperci wykorzystują do badania monet mikroskopy – są niezbędne w certyfikowanych pracowniach wykonujących profesjonalny grading.
Numizmatykowi – hobbyście przyda się również waga kieszonkowa. Pozwoli zweryfikować autentyczność monet, ponieważ w katalogach znajdziesz informację o tym, jaką masę powinien mieć każdy z egzemplarzy.
Dodatkowe przydatne akcesoria
Poza podstawowymi akcesoriami opisanymi powyżej, przyda Ci się kilka dodatkowych przyborów. Jakich dokładnie? Warto wymienić przede wszystkim:
- kapsuły do monet – są przezroczyste, umieszcza się w nich pojedyncze numizmaty. Te osłonki zabezpieczają okazy przed uszkodzeniem mechanicznym czy działaniem wilgoci, a jednocześnie pozwalają dokładnie oglądać każdy artefakt. Ponadto, ułatwiają umieszczanie zbiorów w pudełkach;
- rękawiczki numizmatyczne – niezbędne, gdy wyjmujesz monetę czy medal z kapsuły, aby ją dokładnie obejrzeć. Są wykonane z miękkiego, delikatnego materiału, który zapobiega powstawaniu zarysowań na powierzchni numizmatu,
- czyściki – wykonane z miękkiej tkaniny i nasączone specjalnym impregnatem, dostosowanym do kruszcu, z którego jest wykonany numizmat,
- impregnaty do monet – niezbędne do ich prawidłowego czyszczenia.
Aby stworzyć kolekcję niezbędnych akcesoriów i przyborów, warto skorzystać z oferty dobrego sklepu numizmatycznego i zasięgnąć porady specjalisty. Dzięki temu unikniesz błędów i zaopiekujesz się swoimi numizmatami jak profesjonalista!
Produkty Skarbnicy Narodowej:
Złote monety: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety
Srebrne monety: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety
Monety numizmatyczne: https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/monety
Numizmaty: https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka