Madonna pod jodłami
18 lipca 2012 roku powróciło do kraju jedno z najcenniejszych dóbr kultury, jakie kiedykolwiek znajdowało się w polskich zbiorach. Namalowany około 1510 roku przez Lucasa Cranacha Starszego obraz „Madonna pod jodłami” można podziwiać w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.
Dla numizmatyków również pojawiła się nie lada gratka związana z tym dziełem sztuki: wybita w czystym srebrze (999/1000) moneta, na której przedstawiona jest barwna reprodukcja słynnego obrazu. Dla kolekcjonerów dostępnych jest tylko 3000 monet, które mają wyjątkowy i rzadko spotykany kształt.
http://skarbnicanarodowa.pl/nowosci/madonna-pod-jodlami
Obraz „Madonna pod jodłami” został namalowany na lipowej desce o wymiarach 71 cm x 57 cm i przedstawia Matkę Boską. Na jej kolanach znajduje się Jezus trzymający w ręku winne grono. Dzieło nazwę zawdzięcza krajobrazowi w tle, który składa się m.in. z pochylonej brzozy i jodeł.
Do XIX wieku obraz wisiał w kaplicy św. Jana Ewangelisty we Wrocławskiej Katedrze, a następnie został przeniesiony do skarbca katedralnego. W 1943 roku, w czasie II wojny światowej, obraz został wywieziony. Na szczęście po wojnie powrócił do Wrocławia, ale jego stan wymagał renowacji. Ks. Siegfried Zimmer, który miał zająć się konserwacją obrazu, wywiózł go do Niemiec, a na miejscu pozostawił kopię. Podmianę wykryto w latach 60. XX wieku.
Niestety los oryginału był nieznany. Aż do czasu, gdy do ks. prof. Józega Patera, dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego zgłosił się szwajcarski adwokat, który chciał ustalić, kto jest właścicielem dzieła, które anonimowy kolekcjoner przekazał szwajcarskim biskupom. Dziełem tym była „Madonna pod jodłami”. W ten sposób wyjątkowy obraz powrócił do prawowitego właściciela, jakim jest Wrocławska Katedra.
http://www.wroclaw.pl/madonna_pod_jodlami_w_muzeum_archidiecezjalnym.dhtml