Najwyższy szczyt Ameryki Północnej w czystym srebrze
Denali, zwany także Mount McKinley, to najwyższa góra Ameryki Północnej, jednocześnie trzeci co do wysokości szczyt Korony Ziemi. Trudno dostępne położenie oraz ogromna wybitność sprawiają, że jego zdobycie jest prawdziwym wyzwaniem. Od lat wzbudza fascynację geografów, podróżników i alpinistów, próbujących wejść do wąskiego grona osób, którym udało się stanąć na jego wierzchołku. Mozolna i niebezpieczna wspinaczka nie jest już jednak jedynym sposobem na przyjrzenie się tej słynnej górze z bliska. Teraz jej wierne odwzorowanie można podziwiać na wyjątkowej srebrnej monecie, nie wstając z wygodnego fotela.
Najwyższa góra kontynentu północnoamerykańskiego znajduje się na terytorium najbardziej wysuniętego na północ stanu USA – Alaski, w łańcuchu górskim o tej samej nazwie. Wokół masywu w 1917 roku utworzono Park Narodowy Mount McKinley (obecnie Park Narodowy Denali), który jest największym parkiem narodowym w tym kraju. Przez wiele lat uważano, że wierzchołek znajduje się na wysokości 6194 metrów nad poziomem morza – pomiaru dokonanego w 1952 roku nie podważono przez aż 63 lata. W 2015 roku wynik ten został jednak zrewidowany. Przy pomocy nowoczesnej technologii GPS ustalono, że góra jest o kilka metrów niższa niż do tej pory uważano i ustalono jej oficjalną wysokość na 6190 metrów nad poziomem morza.
Wysokość góry nie jest jedyną jej cechą, którą ostatnio zrewidowano. Sporych kontrowersji dostarczała bowiem już jej nazwa. W 1896 roku szczyt zaczęto określać Mount McKinley na cześć Williama McKinleya, który zdobył wówczas nominację Partii Republikańskiej na prezydenta. Rdzenni mieszkańcy Alaski przez wieki posługiwali się jednak terminem Denali, który w języku Atabasków oznacza po prostu „wysoki”. W 1975 roku stan Alaska przywrócił oryginalną nazwę i rozpoczął starania, by została ona potwierdzona przez Gabinet Stanów Zjednoczonych. Nie podobało się to jednak politykom ze stanu Ohio, z którego pochodził William McKinley. Dopiero po trwającym 30 lat sporze oficjalną nazwę, obowiązującą w całym kraju, zmieniono na Denali.
Próby zdobycia szczytu podejmowano już na początku XX wieku. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ Denali znany jest z arktycznych mrozów osiągających nawet -60 stopni Celsjusza oraz porywistych wiatrów wiejących z prędkością nawet 160 kilometrów na godzinę! Pierwszym znanym śmiałkiem, który rzucił wyzwanie górze, był sędzia James Wickersham. W 1903 roku zaatakował ją od strony północnej. Jego próba nie zakończyła się jednak powodzeniem. W 1906 roku pierwsze wejście przypisał sobie słynny odkrywca Frederick Albert Cook, którego twierdzenia okazały się jednak fałszywe. W kolejnych latach podejmowano wiele nieudanych prób stanięcia na głównym wierzchołku masywu. Dopiero 7 czerwca 1913 roku wymarzony cel osiągnęli czterej śmiałkowie: Hudson Stuck, Harry Karstens, Walter Harper i Robert Tatum. Ten ostatni opisał swoje doświadczenie słowami „widok ze szczytu McKinley jest jak spoglądanie przez okna Nieba”. Obecnie wyprawy na Denali są organizowane regularnie, śmiałkowie z całego świata przybywają do podnóża góry, by zmierzyć się z siłami przyrody i spróbować stanąć na szczycie.
Denali jest zbudowany ze skał krystalicznych, których powierzchnia została wyrzeźbiona przez wieczne śniegi i górskie lodowce. Ukształtowanie to zostało wiernie przedstawione na rewersie monety o imponującej średnicy 65 milimetrów, wybitej w aż pięciu uncjach czystego srebra. Motyw prezentujący górę z lotu ptaka został wykonany techniką wysokiego reliefu, dając niezwykle realistyczny efekt. Awers przedstawia portret królowej Elżbiety II z profilu. Emisja obejmuje zaledwie 777 egzemplarzy.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: