Starożytne dziedzictwo upamiętnione srebrną monetą
Akropol ateński to imponujący zespół starożytnych świątyń wybudowanych na wapiennym wzgórzu w Atenach. Początkowo, w czasach mykeńskich, wzgórze stanowiło element obronny miasta, następnie jednak stało się obiektem kultu. Dawne budynki sakralne zostały zniszczone podczas wojen perskich, dlatego grecki polityk Perykles zainicjował zbudowanie nowego kompleksu. Jego najważniejsze budynki to: Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia, Propyleje i oczywiście Partenon. Ten ostatni, będący najbardziej rozpoznawalnym obiektem Akropolu, został uwieczniony na oficjalnej srebrnej monecie.
Pierwsze ślady budowli obronnych na wzgórzu akropolskim datowane są na X wiek p.n.e.. W VI wieku p.n.e. wzgórze zyskało znaczenie religijne, wtedy właśnie powstała na nim pierwsza świątynia, zwana Hekatompedonem. Około 480 roku p.n.e. budynki zostały zniszczone przez Persów, dlatego Perykles wszczął odbudowę kompleksu świątynnego – z jeszcze większym rozmachem. Jego powstanie datuje się na lata 447 – 406 p.n.e.
Jednym z centralnie położonych budynków ateńskiego Akropolis jest Partenon, poświęcony bogini Atenie. Budowla ta jest doskonałym przykładem kunsztu starożytnej architektury. Powstała najprawdopodobniej w oparciu o plany dwóch wybitnych architektów – Iktinosa i Kallikratesa, a w jej wykonaniu miał brać udział sam Fidiasz – jeden z największych artystów starożytnej Grecji. Wybudowana została w porządku doryckim – jednym z najbardziej znanych w starożytnej architekturze, charakteryzującym się monumentalizmem i surową estetyką. Wprawne oko odnajdzie jednak w Partenonie także elementy porządku jońskiego – przede wszystkim cztery kolumny w zachodniej części budowli oraz tzw. fryz joński, którym ozdobiono ściany świątyni. O kunszcie budynku świadczą także liczne złudzenia optyczne – umiejętne operowanie krzywiznami spowodowało, że wszystkie linie sprawiają wrażenie idealnego pionu i poziomu.
Ten wybitny antyczny budynek niewątpliwie zasłużył na uwiecznienie w postaci numizmatu. Tej srebrnej monecie wyjątkowości dodaje wykorzystanie rewolucyjnej technologii hologramu. Dzięki temu można na niej podziwiać obraz budynku w dwóch odsłonach – starożytnej, z czasów jego świetności i współczesnej, noszącej znak czasu. Monetę o nominale 2 dolarów wybito w czystym srebrze wysokiej próby 999/1000. O unikalności tego numizmatu stanowi także ścisła limitacja emisji – na świecie dostępnych jest jedynie tysiąc egzemplarzy.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: