Numizmaty upamiętniające 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Jan Paweł II – nie ma chyba postaci, która bardziej kojarzyłaby się na świecie z Polską. Papież, który zmienił wizerunek kościoła i miał fundamentalny wpływ na historię Europy i całego świata. Mimo że odszedł już ponad 15 lat temu, nadal pozostaje w naszych sercach. Papież Polak jest również upamiętniany na numizmatach. W tym roku obchodzimy 100-lecie jego urodzin. Z tej okazji zostały wyemitowane specjalne monety i medale.

Kolekcjonerskie monety oraz medale od lat upamiętniają najważniejsze wydarzenia i osoby w historii. Nie inaczej jest w przypadku Jana Pawła II. W ostatnich latach wybito wiele numizmatów symbolicznie oddających cześć Wielkiemu Polakowi. Najnowsze pojawiły się nie bez powodu, a z okazji okrągłej rocznicy: w tym roku mija 100 lat od momentu, gdy urodził się Karol Wojtyła.

Przyszły metropolita krakowski i papież urodził się dokładnie 18 maja 1920 roku w Wadowicach – niedługo po tym, jak Polska odzyskała niepodległość. Tę datę warto zapamiętać. Pomogą w tym specjalne numizmaty kolekcjonerskie.

Zestaw upamiętniający 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II – srebrne monety-puzzle

To absolutnie unikalny projekt numizmatyczny, który zaskakuje wyjątkową formą. Zamiast „zwykłej” monety kolekcjonerskiej przygotowano zestaw aż sześciu, które przybierają kształt łączących się ze sobą puzzli. Po ich ułożeniu powstaje, przeniesiony na srebro z wykorzystaniem zaawansowanych technik druku, portret Jana Pawła II wykonany podczas jednej z najważniejszych pielgrzymek Ojca Świętego do Polski – w czerwcu 1987 roku.

Zestaw o wartości nominalnej 6 dolarów (6 monet 1-dolarowych) powstał ze srebra najlepszej próby, 999/1000 i łącznie waży aż 250 g. To ściśle limitowany komplet – wykonano tylko 1000 egzemplarzy. Warto więc się pospieszyć, ponieważ już wkrótce ta kolekcja będzie prawdziwym „białym krukiem”!

Oficjalne monety NBP

Oficjalne srebrne monety kolekcjonerskie z okazji 100-letniej rocznicy urodzin Papieża-Polaka wyemitował również Narodowy Bank Polski. Powstały dwie wersje tej wyjątkowej pamiątki. Obie srebrne monety mają wartość nominalną 10 zł i zostały wykonane najwyższej jakości menniczym stemplem lustrzanym.

Jedna z nich na awersie prezentuje fragment obrazu J. Kossaka „Cud nad Wisłą”, zaś na rewersie – wizerunek Jana Pawła II oraz chrzcielnica z wadowickiej bazyliki. Moneta została wyemitowana w 16 000 egzemplarzy.

Druga moneta została wyemitowana w ilości 12 000 egzemplarzy. Na jej awersie znajduje się wizerunek wadowickiej Bazyliki pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, zegar słoneczny znajdujący się na jej ścianie oraz hasło „CZAS UCIEKA WIECZNOŚĆ CZEKA”. Na rewersie pojawił się wizerunek św. Jana Pawła II z pastorałem.

Złote medale na 100. rocznicę urodzin papieża

Z okazji wyjątkowej rocznicy powstały nie tylko monety, ale również medale kolekcjonerskie. Złoty medal „Jan Paweł II Wielki” został opracowany przez czołowego projektanta numizmatów – Roberta Kotowicza. Medalier umieścił na numizmacie płaskorzeźbę Papieża-Polaka w mitrze. Awers zdobią również napis „Jan Paweł II Wielki” oraz symboliczne daty 1920-2020. Na rewersie znalazł się herb papieski oraz daty urodzin i śmierci Wielkiego Polaka.

Numizmaty kolekcjonerskie upamiętniające 100-lecie urodzin Karola Wojtyły to wyjątkowe artefakty, które znajdą miejsce zarówno w kolekcji numizmatyków, jak i wszystkich osób, w których życiu postać Jana Pawła II odegrała ważną rolę.

Zobacz również inne medale kolekcjonerskie: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-medale