Czy warto kupować numizmaty „z promocji”?

Osoby interesujące się numizmatyką nieustannie poszukują nowych monet oraz medali do swoich kolekcji. Nie ma się czemu dziwić – to pasja, która może pochłonąć bez reszty. Za każdym egzemplarzem, który trafia do zbiorów, kryje się bowiem wyjątkowa historia. Pytanie jednak, czy przy poszukiwaniu nowych numizmatów do kolekcji, warto kupować te na promocji?

Choć dla osób, które kolekcjonują złote monety czy srebrne medale, koszt zakupu nowego numizmatu często nie ma znaczenia, lecz nie jest to zasadą. Dlatego – i warto to podkreślić już na początku – poszukiwanie rozmaitych obniżek nie jest niczym złym. Jest jednak małe „ale”. Monety w promocyjnych cenach warto kupować w sprawdzonych miejscach.

Unikaj „podejrzanych” promocji

Czyli jakich? Takich, które pojawiają się na rozmaitych internetowych serwisach sprzedażowych – zwłaszcza tych azjatyckich. W ostatnich latach zakupy tam stały się bardzo popularne, zwłaszcza że oferty wydają się bardzo okazyjne. Ale uwaga. Na stronach sklepów z Chin najczęściej nie znajdziesz oryginalnych monet, ani ich wartościowych replik. Najczęściej są to tanie podróbki, które od oryginału dzielą lata świetlne pod względem jakości i designu.

Zamawiając promocyjnie monety „made in China”, raczej nie wzbogacisz swojej kolekcji – chyba że pasjonuje Cię zbieranie podróbek słabej jakości. Jeśli jednak zależy Ci na autentycznym doświadczeniu i wejściu w posiadanie numizmatów o wartości symbolicznej i historycznej, szukaj ich w innym miejscu.

Korzystaj z promocji w sprawdzonych źródłach

Jakie zatem promocje się opłacają? Przede wszystkim te organizowane przez autoryzowanych sprzedawców monet, którzy współpracują bezpośrednio z wybijającymi je mennicami. Znajdziesz ich również w kraju – zarówno, gdy interesuje Cię polska numizmatyka, w tym ciekawe monety kolekcjonerskie, jak i wówczas, kiedy chcesz poszerzyć kolekcję o monety z różnych zakątków świata.

Co możesz znaleźć w promocyjnej cenie? Oferta serwisów zajmujących się dystrybucją numizmatów zmienia się z roku na rok. Wyprzedaże obejmują jednak dość często np.:

  • końcówki serii monet okolicznościowych, które zostały wydane w danym roku – to może być Twoja okazja na tani zakup unikatowych numizmatów,
  • kolekcje powiązane z aktualnymi wydarzeniami – całkiem niedawno ze zniżką można było kupić monety czy srebrne medale powiązane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości,
  • repliki – wykonane ze szlachetnych kruszców wierne kopie oryginałów bitych przed wiekami.

To oczywiście tylko kilka przykładów ofert promocyjnych. Jeśli jesteś numizmatykiem, śledź je po prostu na bieżąco – w ten sposób zyskasz pewność, że nie umknie Ci żadna dobra okazja do poszerzenia kolekcji o wyjątkowe egzemplarze.