Numizmatyczny mundial

W mundialowej kolekcji certyfikowanej przez FIFA znalazł się unikalny zestaw numizmatów „Gospodarz Mistrzostw”. Cała 4-elementowa seria dostępna jest w Skarbnicy Narodowej.

W ramach oficjalnej kolekcji FIFA „Gospodarz Mistrzostw” powstały cztery numizmaty: dwie srebrne monety, jedna złota oraz srebrny medal pamiątkowy z platerowanym złotem wizerunkiem Pucharu Świata.

Perłą w koronie kolekcji FIFA jest złota moneta o nominale 10 reali brazylijskich. Na awersie zostało zaprezentowane trofeum mistrzostw – Puchar Świata, a na rewersie zwizualizowano piłkę w siatce. Kunsztowne wykonanie monety z wysokiej jakości złota o próbie 900 podnosi jej wartość na rynku kolekcjonerskim, zwłaszcza że emisja zamknęła się w liczbie 5 tysięcy sztuk.

Na awersie pierwszej ze srebrnych monet  przedstawiona jest maskotka tegorocznego mundialu – Fuleco,  zaś rewersie zaprezentowano wizerunek zawodnika w trakcie gry.

Druga moneta przedstawia  wizualizację stadionu Maracanã w Rio de Janeiro. Na rewersie zaprezentowano 12 brazylijskich miast, w których rozgrywane są finałowe mecze. Każdą z monet wykonano z wysokiej jakości srebra o próbie 925.