Okolicznościowe numizmaty, upamiętniające Powstanie Warszawskie

Niedawno obchodziliśmy 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dramatyczne, a jednocześnie heroiczne wydarzenie odgrywa niezwykłą rolę w polskiej historii i tożsamości. Dlatego stosunkowo często upamiętnia je się na numizmatach. Oto okolicznościowe monety i medale związane z Powstaniem Warszawskim, które powinny zainteresować każdego kolekcjonera. Zwłaszcza, jeśli pasjonuje się on także historią Polski.

Powstanie Warszawskie na medalu z czystego srebra

Jedną z ciekawszych propozycji jest dostępny w Skarbnicy Narodowej medal okolicznościowy wykonany z czystego srebra o średnicy 45 mm i wadze ponad 31 g. Numizmat z 2019 roku został wybity tradycyjną metodą menniczą, a na jego awersie znajduje się płaskorzeźba znanej artystki – Anny Wątróbskiej-Wdowiarskiej. Biało-czerwona flaga umieszczona na medalu doskonale komponuje się z lśniącym, czystym kruszcem. Na jego rewersie znajdziemy kompozycję symboli polskich sił zbrojnych na zachodzie i Krzyża Walecznych. Numizmat jest niezwykle ciekawy ze względu na ścisłą imitację – jedynie 1000 egzemplarzy na całym świecie. Każdy z nich posiada indywidualny numer seryjny i certyfikat autentyczności.

Powstanie Warszawskie – medal platerowany złotem

Mosiężny medal Powstanie Warszawskie, platerowany czystym złotem, to propozycja Skarbnicy Narodowe Numizmat stanowiący element kolekcji „Polacy w II wojnie światowej” waży 26 g i ma średnicę 40 mm. Na nim również nie brakuje powstańczej symboliki. Na awersie znajdziemy popiersie generała Tadeusza Bora-Komorowskiego, a w tle sylwetkę budynku PAST-y – jednego z najbardziej charakterystycznych w przedwojennej stolicy, o który w trakcie powstania toczyły się zażarte walki. Gmach jako jeden z niewielu, który przetrwał, stoi w mieście do dziś, co symbolizują jednocześnie niezłomność Warszawy. Rewers tego wspaniałego numizmatu również jest wyjątkowy. Przedstawia godło pochodzące ze sztandaru Wojska Polskiego. Medal charakteryzuje się najwyższą jakością menniczą i został wykonany metodą stempla lustrzanego.

Inne ciekawe numizmaty związane z Powstaniem Warszawskim

Tak ważne wydarzenie historyczne jak Powstanie Warszawskie musiało doczekać się wielu przypadków upamiętnienia na okolicznościowych numizmatach. W 1994 roku, z okazji 50 rocznicy Powstania Warszawskiego, pojawiły się srebrne monety przypominające o tym wydarzeniu. Moneta o wartości 100 000 zł znajdowała się nawet w obiegu. Drugi egzemplarz – o nominale 300 000 zł – to moneta kolekcjonerska wykonana z czystego srebra metodą stempla lustrzanego. Wielkość emisji wynosiła odpowiednio 150 000 i 30 000 sztuk. 10 lat później NBP wypuścił kolejne monety. Dwuzłotówka obiegowa została wybita w liczbie 900 sztuk. Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł powstała w liczbie 80 000 sztuk i również wykonano ją metodą stempla lustrzanego.

Z Powstaniem Warszawskim ściśle wiąże się także kolekcja Przywódcy Państwa Podziemnego, gdzie monety o różnych nominałach pochodzące z lat 90 przypominają o Tadeuszu Borze-Komorowskim, Stefanie Grocie-Roweckim, Leopoldzie Okulickim, Michale. Tokarzewskim-Karaszewiczu-Torwidzie oraz Auguście Emilu Fieldorfie.

Wszystkie te wspaniałe numizmatyczne pamiątki sprawiają, że pamięć o Powstaniu Warszawskim i heroizmie Polaków w trakcie II wojny światowej pozostanie wiecznie żywa!

Sprawdź polskie monety kolekcjonerskie: https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka