Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o numizmatach z XXI wieku

Myślisz: „numizmatyka” i zaczynasz sobie wyobrażać pokryte patyną monety sprzed wieków? Dobre skojarzenie, ale… nie jedyne właściwe. Okazuje się bowiem, że numizmaty mają się dobrze również w XXI wieku. Mennice na całym świecie każdego roku biją niezliczone ilości monet, wśród których znajdują się również te kolekcjonerskie. Oto pięć ciekawostek, które warto znać.

Współczesna zagraniczna i polska numizmatyka koncentruje się na monetach okolicznościowych

O ile wśród numizmatów z wieków dawnych królują monety obiegowe, a więc te, które były wykorzystywane standardowo jako środek płatniczy, o tyle te współczesne to przede wszystkim monety kolekcjonerskie. Dlaczego? Powodów jest kilka. Przede wszystkim dlatego, że kolekcjonowanie monet stało się ważnym hobby dla wielu osób. Po drugie zaś, ponieważ bicie monet łączy dziś w sobie zaawansowaną technologię z wyrafinowanym artyzmem.

Kolekcjonerzy monet przenieśli się do świata online

O ile dawniej wymiana monet czy nabywanie nowych odbywało się głównie na imprezach branżowych czy targach branżowych, o tyle dziś poszukiwacze numizmatycznych skarbów przenieśli się do Internetu. Nie ma w tym nic dziwnego – w dobie zaawansowanych technologii łatwiej jest nam odszukać wartościowe złote monety czy intrygujące srebrne medale przy wykorzystaniu wyszukiwarki sieciowej. Ponadto w Internecie działają oficjalni dystrybutorzy numizmatów, którzy współpracują bezpośrednio z emitentami monet i medali, a więc przede wszystkim z mennicami państwowymi. Dzięki takim sklepom internetowym fani numizmatyki nie muszą już stać w długich kolejkach, aby kupić nowe monety okolicznościowe – mogą je po prostu zamówić.

Numizmatyką pasjonuje się też młode pokolenie

Zaskakujące? Niekoniecznie. Zarówno historia monet sprzed wieków, jak i symbolika skrywana przez nowoczesne srebrne monety o charakterze kolekcjonerskim, mogą być pociągające. Numizmaty mają „duszę” i są niezwykłym nośnikiem wartości kulturowych oraz tradycji. Stanowią więc swoisty łącznik międzypokoleniowy, który warto docenić.

W XXI wieku powstają wyjątkowe numizmaty kolekcjonerskie

Wiele przykładów unikatowych monet i modeli prezentuje choćby polska numizmatyka. Wystarczy spojrzeć na eleganckie złote medale i monety wydane z okazji 100-lecia niepodległości Polski, numizmaty z dziełami sztuki malarskiej i wzorami folklorystycznymi czy kolekcje inspirowane światem natury, sportu czy astrologii, aby przekonać się o tym, jak bardzo są one różnorodne.

Nowoczesne technologie bicia monet dają jeszcze więcej możliwości tworzenia

Porównując sposób, w jaki monety i medale powstawały kilkadziesiąt (a tym bardziej kilkaset) lat temu z metodami stosowanymi obecnie, można dostrzec ogromną przepaść technologiczną. Stosowane dziś metody, m.in. stemple lustrzane, nadruk cyfrowy czy holograficzne wykończenie, dają niemal nieograniczone możliwości tworzenia unikatowych wzorów. Najlepszy dowód na to można odnaleźć, przyglądając się najnowszym kolekcjom numizmatów od sprawdzonych mennic i innych emitentów.

Wniosek? Numizmaty w XXI wieku mogą być jeszcze bardziej wyjątkowe niż te sprzed tysięcy lat. Na pewno będą się nimi zachwycać również przyszłe pokolenia.