Złota moneta na 100. rocznicę objawień fatimskich

Ilex to ostrokrzew, nad którym Matka Boska objawiła się trójce dzieci w mieście nieopodal Fatimy. Dokładnie trzynastego dnia miesiąca, między majem a październikiem 1917 roku, ukazywała się Łucji  de Jesus, Franciszkowi i Hiacyncie Marto, przekazując swoje orędzie nawołujące do konieczności nawracania i modlitwy o pokój. Skarbnica Narodowa na setną rocznicę postanowiła upamiętnić te wydarzenia na złotej monecie z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej.

Tajemnica objawień fatimskich

Objawienia fatimskie są najbardziej znanymi z objawień w historii. Podczas wydarzeń Matka Boska ujawniła trzy tajemnice. Pierwsza z nich obrazowała piekło – jęki dusz, ciemne postaci, dym i płomienie. Druga miała dać szanse na uniknięcie wiecznych katuszy, ale pokazywała też kary, jakie miały czekać na ludzi żyjących. Konsekwencją za wojny, głód i prześladowanie Kościoła Świętego miała być następna wojna i dalsze prześladowanie kościoła. Ostatnia z tajemnic była proroczą wizją nieuniknionej kary, jaka miała spotkać chrześcijan i Ojca Świętego. Jest ona kojarzona z nieudanym zamachem na papieża Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku, po którym Ojciec Święty zapoznał się z treścią, a po roku udał na dziękczynną pielgrzymkę do Fatimy, gdzie złożył zakrwawione szaty i kulę z pistoletu.

Każda z tajemnic została przekazana tylko dzieciom, dlatego też dla potwierdzenia podczas szóstego i zarazem ostatniego objawienia się Matki Boskiej, pastuszkom towarzyszyło ponad sto tysięcy świadków. Wiarygodność niektórych świadków była podważana przez świeckie media. Relacjonowali oni nienaturalną aktywność słońca jak na przykład jego wirowy ruch na niebie. Według niektórych źródeł całe zjawisko miało trwać około 10 minut, po których niebo pokryło się ciemnymi chmurami, z których spadł deszcz, a następie słońce zaczęło wirować po niebie. Jako, że anomalie nie zostały zaobserwowane przez żadne laboratorium astronomiczne, zostało ono określone mianem „cuda słonecznego”. Określenie zostało zaakceptowane prze Kościół i oficjalnie uznane za cud.

Orędzie fatimskie zostało spisane na przełomie 1943 i 1944 roku przez siostrę Łucję, lecz zgodnie z wolą Maryi, miało zostać ujawnione dopiero po roku 1960, jednak publicznie zostało odczytane przez papieża dopiero w roku jubileuszowym po beatyfikacji Franciszka i Hiacynty Marto.

zlota-moneta-matka-boska-fatimska-2017

Zobacz więcej złotych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety

Jubileuszowa złota moneta z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich

Rewers oficjalnej złotej monety ukazuje wizerunek Matki Boskiej z różańcem w dłoniach. W otoku widnieje napis „OUR LADY OF FATIMA 1917-2017”. Na awersie umieszczono profil królowej Elżbiety II oraz nominał.

Aby móc oddać piękno tej monety, wybito ją stemplem lustrzanym z 14-karatowego złota,
próby Au 585/1000. Ten niezwykły numizmat, dostępny w ilości 5000 egzemplarzy, można znaleźć jedynie w ofercie Skarbnicy Narodowej.

zlota-moneta-matka-boska-fatimska-2017-pudelko

Zobacz więcej złotych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt