Gotycka katedra uwieczniona w czystym srebrze

Twórcy numizmatów często czerpią inspirację z innych dziedzin sztuki – malarstwa, rzeźby, czy architektury. Ta ostatnia została uczczona srebrną monetą przedstawiającą imponującą gotycką katedrę w angielskim Wells. Budynek liczący ponad 500 lat stanowi jeden z najpiękniejszych obiektów architektury sakralnej w Anglii. Teraz jego wizerunek mogą podziwiać w swoich kolekcjach polscy pasjonaci numizmatyki.

Brytyjska katedra

Katedra św. Andrzeja w Wells to prawdziwa perła średniowiecznej architektury. Budowano ją przez ponad 300 lat, od 1175 r. do 1490 r. Stanowi centralny punkt niewielkiego miasteczka Wells i jedną z najpopularniejszych atrakcji całego hrabstwa Somerset w południowo-zachodniej Anglii. Spośród podobnych obiektów z tego okresu wyróżnia ją fakt, iż została wybudowana w całości w stylu gotyckim, bez domieszki stylu romańskiego. Według niektórych historyków stanowi ona przykład jednego z pierwszych w pełni gotyckich budynków w Europie.

Skarbnica Narodowa

 

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Budowa katedry charakteryzuje się potrójną nawą krzyżową oraz dwiema niskimi wieżami, które są jedynie nieznacznie wyższe od nawy głównej. Najbardziej imponującą częścią katedry jest jej zachodnia fasada ozdobiona ponad 300 rzeźbami, przedstawiającymi głównie postaci apostołów. Przez długie lata budowy katedry, zmieniali się tworzący ją architekci. Pierwszym, którego nazwisko jest znane historykom, był Adam Lock, zaś przepiękną fasadę zachodnią zaprojektował najprawdopodobniej Thomas Norreys.

Gotyk na srebrnej monecie

Numizmat przedstawiający gotycką katedrę w pełni oddaje kunszt budynku. Wnętrze katedry zostało ukazane zarówno na awersie, jak i na rewersie. Moneta została wybita w czystym srebrze próby 999/1000, w jakości menniczej określanej jako antyczna – dzięki temu ma wyjątkową ciemną barwę. Na srebrnej monecie bardzo wyraźne widać wszystkie szczegóły projektu – efekt ten uzyskano dzięki zastosowaniu techniki wysokiego reliefu, sprawiającego, że elementy na powierzchni monety są wypukłe. O wyjątkowości numizmatu świadczy także rzadko spotykane połączenie srebra ze szkłem witrażowym o granatowo-fioletowym odcieniu. Na uwagę zasługują także rozmiary numizmatu – waży on aż 2 uncje i ma średnicę 50 mm. Srebrna moneta objęta jest ścisłą limitacją – na całym świecie wyemitowano jedynie 999 egzemplarzy. Każdy kolekcjoner, który zamówi monetę w Skarbnicy Narodowej, otrzyma eleganckie pudełko kolekcjonerskie oraz Certyfikat Autentyczności.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt