Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012.

Czy wiecie, z jakiej okazji ogłoszono największy w historii konkurs numizmatyczny w Wielkiej Brytanii? Cóż mogłoby być lepszą okazją niż XXX Igrzyska Olimpijskie w Londynie?! To właśnie w celu upamiętnienia tej największej na świecie imprezy powstała niezwykłą kolekcja 29 monet, których projekty zostały wyłonione spośród najlepszych zgłoszeń. Ostateczny wygląd monet zatwierdziła sama Królowa Elżbieta II.

W kolekcji znajdują się monety poświęcone sportom bliskim sercu każdego z nas: piłce nożnej, siatkówce, tenisowi ziemnemu, pchnięciu kulą, piłce ręcznej czy judo. Z pewnością monety z tej unikalnej serii nie pozwolą zapomnieć najwspanialszych momentów i gwiazd Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Niewątpliwie jednymi z nich były występy Michaela Phelpsa i Usaina Bolta. Pierwszy zdobył 6 krążków, w tym 4 złote, zostając tym samym najbardziej utytułowanym nowożytnym olimpijczykiem (22 medali, w tym 18 najcenniejszych). Z kolei drugiemu, który z każdego swojego występu robił niesamowite show, udało się obronić dorobek sprzed czterech lat i zdobyć 3 złote medale.

My mieliśmy również kilku swoich pewniaków. Co prawda Ci, na których liczyliśmy najbardziej – siatkarze, Agnieszka Radwańska – nie zdobyli medali, ale były również miłe niespodzianki: Adrian Zieliński w podnoszeniu ciężarów, czy Damian Janikowski w zapasach. W sumie zdobyliśmy 10 medali: 2 złote, 2 srebrne i 6 brązowych. Każdy z tych sukcesów możemy przypominać sobie co chwile dzięki oficjalnej kolekcji monet olimpijskich.

http://www.skarbnicanarodowa.pl/strona-glowna/oficjalne-monety-olimpijskie-londyn-2012