Moneta dla ludzi o mocnych nerwach

Double Eagle z 1933 r. – to najdroższa złota moneta świata, jaką kiedykolwiek sprzedano na aukcji. W 2002 r. osiągnęła rekordową cenę 7,6 mln dolarów. Jeden z egzemplarzy tej monety, należący do zbiorów Smithsonian Institution, można było podziwiać 16 i 17 marca w warszawskim oddziale Muzeum Narodowego w Królikarni. Takiej szansy nie można było przepuścić!

Niech żałują Ci, którzy na własne oczy nie zobaczyli najdroższej złotej monety na świecie. Wystawę odwiedziło 2,5 tys. osób. O samym wydarzeniu było głośno na długo przed jego rozpoczęciem. Mówiły o nim największe serwisy informacyjne w Polsce.

Double Eagle z 1933 r. to moneta, na widok której kolekcjonerzy wstrzymują oddech. Przez historyków uważana jest za legendę amerykańskiej waluty, a rząd Stanów Zjednoczonych traktuje ją jak prawdziwy skarb narodowy.

W 1933 r. wybito prawie pół miliona monet Double Eagle. Do czasów współczesnych zachowało się tylko 13 sztuk. Cała reszta została przetopiona jeszcze przed wprowadzeniem do obiegu. W formie złotych sztabek umieszczono je w skarbcu Fort Knox – wszystko po to, aby Stany Zjednoczony mogły podźwignąć się z Wielkiego Kryzysu.

Moneta, która przyjechała na wystawę do stolicy to jeden z dwóch egzemplarzy, przekazanych w 1933 r. w ręce Smithsonian Institution, jako historyczne dziedzictwo USA. Po raz pierwszy w historii, Instytut Smithsonian umożliwia zorganizowanie w Europie wystawy tej cennej monety.

Więcej informacji na www.double-eagle.pl