„Jajo Fabergé” – moneta inspirowana dziełami petersburskiego jubilera

Inspiracją do wybicia tej srebrnej monety stało się jedno z dzieł znanego petersburskiego jubilera Petera Fabergé – jajo z diamentową kratką. Skarbnica Narodowa prezentuje numizmat „Jajo Fabergé” o nominale 5 dolarów. Monetę wybito w 2015 roku w ilości 2500 sztuk na cały świat.

Słynna petersburska pracownia jubilerska została założona w 1842 roku przez Gustava Faberge. W stolicy Rosji ostatnią literę nazwiska uzupełniono o akcent mający wzbudzić w klientach skojarzenia z paryskim szykiem. Peter Carl Fabergé, syn Gustava, przejął pracownię w 1882 roku, wtedy była już renomowanym zakładem, zaangażowanym w przedsięwzięcia tak prestiżowe, jak katalogowanie i restauracja zbiorów Państwowego Muzeum Ermitażu w Petersburgu. Wykonane repliki starożytnych scytyjskich skarbów, eksponowane na Wszechrosyjskiej Wystawie w Moskwie, zachwyciły cara Aleksandra III, który nie mógł odróżnić ich od liczącego ponad dwa tysiące lat oryginału.

W 1885 roku car zamówił dla swojej małżonki Marii prezent z okazji świąt wielkanocnych, upamiętniający przypadającą wówczas dwudziestą rocznicę ich zaręczyn. Dzieło petersburskich jubilerów przekroczyło wszelkie oczekiwania. Pozornie wyglądało jak zwykłe jajko – miało podobny rozmiar, a jego złotą skorupkę pokryto jasną emalią. Jednak wystarczyło rozchylić dwie połówki, by ujrzeć wspaniałe, wykonane z matowego złota żółtko. Ono również otwierało się, ukazując złotą kurkę z rubinowymi oczami. Ukryty wśród jej piór zawias pozwalał odsłonić następną niespodziankę: wysadzaną diamentami replikę cesarskiej korony, która z kolei skrywała rubinowy wisiorek. Zamawianie jajek u Fabergé stało się na petersburskim dworze coroczną wielkanocną tradycją, a już od trzeciego zamówienia przyznano złotnikom pełną dowolność w tworzeniu. Warunek był tylko jeden – każde jajko musiało zawierać niespodziankę. Nawet car nie wiedział, co będzie w środku.

Skarbnica Narodowa moneta „Jajo Fabergé” awers
Moneta „Jajo Fabergé” awers
Skarbnica Narodowa moneta „Jajo Fabergé” rewers
Moneta „Jajo Fabergé” rewers

Moneta „Jajo Fabergé” prezentowana przez Skarbnicę Narodową jest niezwykle kunsztownie wykonanym numizmatem. Rewers pokryty jest zieloną emalią ozdobioną 15 kryształkami Bohemia. Bohemia to czeska kraina historyczna, która słynie z tradycji wyrobu szkła. Rewers powstał dzięki zastosowaniu techniki zdobniczej „cloisonne”. Ta technika polega na wtapianiu emalii w monetę, wypełnianiu wnętrz poszczególnych „kratek”. Na awersie została przedstawiona podobizna królowej Elżbiety II z profilu. Gwarancją autentyczności numizmatu „Jajo Fabergé” jest oryginalny Certyfikat. Do przechowywania przeznaczone jest specjalnie zaprojektowane drewniane pudełko.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest