„Jajo Fabergé” – moneta inspirowana dziełami petersburskiego jubilera
Inspiracją do wybicia tej srebrnej monety stało się jedno z dzieł znanego petersburskiego jubilera Petera Fabergé – jajo z diamentową kratką. Skarbnica Narodowa prezentuje numizmat „Jajo Fabergé” o nominale 5 dolarów. Monetę wybito w 2015 roku w ilości 2500 sztuk na cały świat.
Słynna petersburska pracownia jubilerska została założona w 1842 roku przez Gustava Faberge. W stolicy Rosji ostatnią literę nazwiska uzupełniono o akcent mający wzbudzić w klientach skojarzenia z paryskim szykiem. Peter Carl Fabergé, syn Gustava, przejął pracownię w 1882 roku, wtedy była już renomowanym zakładem, zaangażowanym w przedsięwzięcia tak prestiżowe, jak katalogowanie i restauracja zbiorów Państwowego Muzeum Ermitażu w Petersburgu. Wykonane repliki starożytnych scytyjskich skarbów, eksponowane na Wszechrosyjskiej Wystawie w Moskwie, zachwyciły cara Aleksandra III, który nie mógł odróżnić ich od liczącego ponad dwa tysiące lat oryginału.
W 1885 roku car zamówił dla swojej małżonki Marii prezent z okazji świąt wielkanocnych, upamiętniający przypadającą wówczas dwudziestą rocznicę ich zaręczyn. Dzieło petersburskich jubilerów przekroczyło wszelkie oczekiwania. Pozornie wyglądało jak zwykłe jajko – miało podobny rozmiar, a jego złotą skorupkę pokryto jasną emalią. Jednak wystarczyło rozchylić dwie połówki, by ujrzeć wspaniałe, wykonane z matowego złota żółtko. Ono również otwierało się, ukazując złotą kurkę z rubinowymi oczami. Ukryty wśród jej piór zawias pozwalał odsłonić następną niespodziankę: wysadzaną diamentami replikę cesarskiej korony, która z kolei skrywała rubinowy wisiorek. Zamawianie jajek u Fabergé stało się na petersburskim dworze coroczną wielkanocną tradycją, a już od trzeciego zamówienia przyznano złotnikom pełną dowolność w tworzeniu. Warunek był tylko jeden – każde jajko musiało zawierać niespodziankę. Nawet car nie wiedział, co będzie w środku.
Moneta „Jajo Fabergé” prezentowana przez Skarbnicę Narodową jest niezwykle kunsztownie wykonanym numizmatem. Rewers pokryty jest zieloną emalią ozdobioną 15 kryształkami Bohemia. Bohemia to czeska kraina historyczna, która słynie z tradycji wyrobu szkła. Rewers powstał dzięki zastosowaniu techniki zdobniczej „cloisonne”. Ta technika polega na wtapianiu emalii w monetę, wypełnianiu wnętrz poszczególnych „kratek”. Na awersie została przedstawiona podobizna królowej Elżbiety II z profilu. Gwarancją autentyczności numizmatu „Jajo Fabergé” jest oryginalny Certyfikat. Do przechowywania przeznaczone jest specjalnie zaprojektowane drewniane pudełko.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: