Konkursy i nagrody dla najpiękniejszych numizmatów – sprawdź, czy o nich słyszałeś!

Monety to nie tylko środek płatniczy. Dla numizmatyków i –  ogólniej –   miłośników sztuki, liczy się przede wszystkim ich wartość estetyczna i symboliczna. Najlepsze mennice na świecie stale przygotowują nietuzinkowe projekty numizmatów – takie, które zachwycają wyrafinowaniem i designem. Te najlepsze są nagradzane na forum międzynarodowym. Oto najbardziej prestiżowe konkursy i wyróżnienia – zobacz, czy je znasz i sprawdź, które polskie numizmaty zostały wyróżnione!

Coin of the Year Award

Coin of the Year Award (COTY) to program nagród dla najpiękniejszych numizmatów, który został stworzony przez amerykańskiego wydawcę – Krause Publications z Iola w stanie Wisconsin. To on stoi za najpopularniejszym na świecie magazynem numizmatycznym – World Of Coins. Nagrody są przyznawane dla monet i medali za unikalny design, wizję artystyczną oraz jakość i technikę wykonania numizmatów.

Konkurs jest prowadzony od 1984 – to właśnie wtedy po raz pierwszy przyznano wyróżnienia. Otrzymały je monety wydane dwa lata wcześniej, czyli w roku 1982. Zasadę tę zachowano do dziś – przykładowo, w lutym 2020 roku na targach numizmatycznych w Berlinie przyznano nagrody za monety wybite w roku 2018. Główną nagrodę – swoistego Oscara branży numizmatycznej – wygrała moneta okolicznościowa o nominale 5 euro wydana przez Mennicę Łotewską, która przypomina plaster miodu[1]. Projekt graficzny monety stworzyli Edgars Folks, i Ligita Franckeviča.

World Money Fair Award

To kolejna nagroda przyznawana podczas Międzynarodowych Targów Numizmatycznych w Berlinie. Historia samych Targów sięga 1970 roku, a dziś uczestniczy w nich setki wystawców z ponad 40 krajów z całego świata, w tym z Polski. W trakcie eventu, poza nagrodą COTY, jest przyznawane wyróżnienie dla najciekawszych numizmatów zaprezentowanych właśnie na tych targach. Trafia również do twórców monet i medali. Jedną z nagrodzonych jest Kirsten Petersen – to ona stoi za sukcesem Royal Canadian Mint, która dziś wydaje jedne z najbardziej innowacyjnych numizmatów na świecie[2].

Nagrody konferencji MDC (Mint Directors Conference)

Konferencja MDC to największe międzynarodowe zrzeszenie profesjonalnych mennic. Istnieje od 1960 roku. Początkowo należały do niego mennice z 10 krajów – Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Obecnie wśród jej członków są mincerze z aż 41 krajów na świecie.

Co 2 lata odbywa się konferencja MDC, podczas której przyznawane są nagrody w kilku kategoriach. Najważniejsze to: „najpiękniejsze monety świata” oraz „najbardziej zaawansowane technicznie monety”. W 2018 roku (kiedy miała miejsce ostatnia konferencja) wyróżniona została m.in. polska srebrna moneta w kształcie Dzwonu Zygmunta[3], autorstwa Mennicy Polskiej.

Jakie polskie monety zdobyły wyróżnienia?

Polskie numizmaty są jednymi z najbardziej cenionych w środowisku profesjonalistów. Lista wyróżnień, które otrzymali nasi twórcy, jest bardzo długa. Wśród tych z ostatnich lat warto wymienić np.:

  • główną nagrodę w Międzynarodowym Konkursie na Najpiękniejszą Monetę 2018 Roku dla medalu z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki (autorami projektu są Robert i Paulina Kotowicz – ojciec i córka),
  • nagroda konferencji MDC w 2016 r. dla monety „7 nowych cudów świata” (wyprodukowanej przez Mennicę Polską), w kategorii „najbardziej zaawansowana technologicznie moneta”,
  • nagrodę COTY 2016 w kategorii „najbardziej inspirująca moneta” dla srebrnej monety kolekcjonerskiej o nominale 10 zł, wydanej z okazji rocznicy urodzin Jana Karskiego (moneta została wyprodukowana przez Mennicę Polską).

To oczywiście tylko kilka przykładów i… nie koniec wyróżnień dla polskich numizmatów. Śledź na bieżąco aktualności o eventach numizmatycznych, aby nie ominęły Cię kolejne dobre wiadomości!


[1] https://coinsweekly.com/coin-of-the-year-award-2020-here-are-the-winners/

[2] https://coinsweekly.com/kirsten-petersen-receives-world-money-fair-award/

[3] https://coinsweekly.com/mint-directors-conference-awards-2018/

Produkty Skarbnicy Narodowej:
Numizmaty: https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka