Monety zaprojektowane przez Kanadyjczyków dla Kanadyjczyków

W 2017 roku Kanada świętuje 150. rocznicę powstania. Z tej okazji Kanadyjska Mennica Królewska ogłosiła konkurs na zaprojektowanie wizerunków nowych monet obiegowych. Wyjątkowo zwycięskie projekty uwieczniono w specjalnym zestawie kolekcjonerskim. Numizmaty wchodzące w jego skład wybito w najczystszym srebrze, w najwyższej jakości menniczej. Zestaw cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem, że został wyprzedany u emitenta – polscy kolekcjonerzy mają jednak wciąż szansę zdobyć go w Skarbnicy Narodowej.

Kanada świętuje 150. rocznicę

Kanada jako państwo istnieje od 1867 roku. Cztery kolonie wchodzące w skład Brytyjskiej Ameryki Północnej: Ontario, Quebec, Nowa Szkocja i Nowy Brunszwik uchwaliły wówczas Konfederację Kanady, powołując tym samym do życia nowe państwo. Uniezależnianie się Kanady od Wielkiej Brytanii stanowiło jednak bardzo długi proces. Jego zwieńczeniem było podpisanie Ustawy o Kanadzie w 1982 roku. Mimo to nie wszystkie związki ze Zjednoczonym Królestwem zostały zerwane. Kanada nadal jest monarchią konstytucyjną, a funkcję głowy państwa pełni królowa Elżbieta II.

Skarbnica Narodowa

 

Więcej monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/

Przygotowane według konkursowych projektów monety, zostały wybite w najczystszym srebrze próby 999,9/1000, w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym. Niektóre z nich selektywnie uszlachetniono złotem, co dodatkowo podnosi ich wartość kolekcjonerską. Nominały, których rewersy zaprojektowali Kanadyjczycy, to 5 centów, 10 centów, 25 centów, 1 dolar i 2 dolary. Z kolei monetę o nominale 50 centów zdobi motyw pozakonkursowy – oficjalne logo obchodów 150. rocznicy powstania państwa. Jest to liść klonu w formie trzynastoelementowej mozaiki. Jej elementy symbolizują wszystkie prowincje tworzące Kanadę. Na awersach wszystkich monet widnieje popiersie królowej Elżbiety II. Do każdego zestawu dołączony jest elegancki folder kolekcjonerski oraz Certyfikat Autentyczności monet.

Jubileuszowa jednodolarówka

Centralne miejsce w zestawie zajmuje jubileuszowa jednodolarówka. Na rewersie widnieje zarys granic Kanady, a na nim napis „150 YEARS/ANS” oraz „CANADA DOLLAR 1867 – 2017”. Jej wersja selektywnie uszlachetniana złotem jest ściśle limitowana, dlatego stanowi prawdziwą perełkę kolekcji. Pozostałe monety prezentują symbole Kanady, które zostały uznane za najważniejsze przez jej mieszkańców. Są wśród nich: zorza polarna, kolej transkontynentalna, dłonie ochraniające pęd rośliny, które reprezentują wspólny wysiłek Kanadyjczyków na rzecz ochrony środowiska, gołąb trzymający w dziobie liść klonowy – symbol pokojowego ducha Kanady oraz najpopularniejsze kanadyjskie zwierzę – bóbr.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt