Złota moneta z alpejską kozicą

Naturalnym środowiskiem, w których żyją kozice północne, są wysokie góry. Wśród tej rasy można rozpoznać wiele odrębnych podgatunków. Jednym z nich jest kozica alpejska, która zamieszkuje stoki Alp. W ofercie Skarbnicy Narodowej znalazła się wyjątkowa złota moneta z wizerunkiem tego pięknego stworzenia.

100e_2017_steinbock-rvNa górskich stokach

Podgatunków kozicy północnej jest wiele. Można ją spotkać na stokach gór całej Europy – w Masywie Chartreuse, na Bałkanach, Kaukazie, czy też Karpatach i Tatrach. Żyje w niewielkich stadach zwanych kierdelami, na czele sktórych stoi tak zwana licówka – doświadczona samica kozicy wraz z młodymi.

Głowa zarówno samic, jak i samców jest ozdobiona rogami, które w przypadku tego gatunku są powszechnie nazywane hakami. Długość ciała dorosłej kozicy dochodzi do 1,35 metra. Masa ciała dorosłego osobnika potrafi przekroczyć nawet 60 kilogramów. To brunatne stworzenie z rodziny wołowatych, swoją dojrzałość płciową osiąga już w wieku 20 miesięcy, jednak do reprodukcji zazwyczaj dochodzi nie wcześniej niż w wieku 3-4 lat. Zwierzęta rodzą potomstwo zazwyczaj między kwietniem a czerwcem i rzadko się zdarza, by kozica urodziła więcej niż jedno maleństwo.

100e_2017_steinbock-av(1)

Złote monety z kozicami

Ta austriacka złota moneta powstała w ścisłej limitacji – na całym świecie jest 30 000 sztuk. Numizmat został wykonany z wysokiej jakości złota próby 986/1000. Po obu stronach monety znajduje się wizerunek kozicy alpejskiej. Na awersie możemy podziwiać dwie kozice zaprezentowane w ich naturalnym środowisku – na górskim zboczu. Natomiast na rewersie zostało wybite popiersie tego stworzenia o przepięknych długich rogach. Dla każdej z trzydziestu tysięcy złotych monet został stworzony oryginalny, indywidualnie numerowany certyfikat, który jest potwierdzeniem autentyczności tego numizmatu.
100e_2017_steinbock-etui

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt